NASZE DZIAŁANIA

Pluszowi ratownicy trafią do dzieci poszkodowanych w zdarzeniach drogowych

Wypadki i kolizje należą do jednych z najbardziej traumatycznych przeżyć, jakich możemy doświadczyć, będąc uczestnikami ruchu drogowego. Zdarza się, że biorą w nich udział również małe dzieci, które często nie rozumieją sytuacji, w której się znalazły. W tych trudnych chwilach wymagają one szczególnego traktowania i opieki, by mogły znowu poczuć się bezpiecznie. Ich strach pomaga przezwyciężyć pluszowy pomocnik sądeckich policjantów – „Tygrys Ratownik”.

26 maja br. w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu, członkowie zarządu Fundacji „Bezpiecznie do Celu” – Jarosław Mleczko i Mariusz Tokarczyk, po raz kolejny przekazali na ręce szefa sądeckiej Policji, mł. insp. dra. Krzysztofa Dymury, „maskotki pierwszej pomocy psychologicznej” dla najmłodszych dzieci poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. W spotkaniu uczestniczył również Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, kom. Bogdan Łęczycki. Teraz pluszowe tygryski trafią do radiowozów sądeckiej Policji, które zajmują się obsługą zdarzeń drogowych, a następnie zostaną przekazane najmłodszym uczestnikom wypadków i kolizji.

„Tygrys Ratownik” ma bardzo ważne zadania. Po pierwsze, ma złagodzić uraz psychiczny u malucha, który jest ofiarą lub świadkiem zdarzenia drogowego. Ma również pomóc nawiązać służbom ratowniczym kontakt z dzieckiem. Mamy nadzieję, że pluszaki wręczane najmłodszym przez policjantów pomogą odwrócić ich uwagę od zaistniałej sytuacji na drodze.

Tygrysek Twój Ratownik 2021

 

IV Turniej Piłki Siatkowej o “Puchar Prezesa Fundacji Bezpiecznie do Celu”

IV Turniej Piłki Siatkowej

 
 

OD PIESZEGO DO ZMOTORYZOWANEGO w Szkole Podstawowej w Podegrodziu
W dniu 24.10.2019 roku nasza szkoła, gościła prezesa Fundacji „Bezpiecznie do Celu”, który poprowadził dla uczniów klas VIII szkolenie ,,Od pieszego do zmotoryzowanego”. Prelegent omówił zagadnienia wg autorskiego programu, dotyczącego szeroko pojętego bezpieczeństwa. Szkolenie miało formę prezentacji multimedialnej, przeplatanej przykładami życia zawodowego gościa. Młodzież klas ósmych, zdobyła i utrwaliła wiedzę dotyczącą zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Wiele uwagi poświęcono odblaskom, specjalista zachęcał do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg. Podkreślał również, że noszenie odblasków ma szczególnie duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgły, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. 

Maskotki dla dzieci poszkodowanych w zdarzeniach drogowych

Wypadki i kolizje drogowe należą do jednych z najbardziej traumatycznych przeżyć, jakich możemy doświadczyć, będąc uczestnikami ruchu drogowego. Zdarza się, że biorą w nich udział również dzieci, które często nie rozumieją sytuacji w której się znalazły. W tych trudnych chwilach wymagają one szczególnego traktowania i opieki, by mogły znowu poczuć się bezpiecznie. Aby zmniejszyć strach wśród najmłodszych uczestników zdarzeń drogowych, sądeccy policjanci mają do dyspozycji pluszowych pomocników.

Wczoraj, tj. 22 października 2019 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu, członkowie zarządu Fundacji „Bezpiecznie do Celu” Jarosław Mleczko i Mariusz Tokarczyk przekazali  na ręce szefa sądeckiej policji – insp. Jarosława Tokarczyka, „maskotki pierwszej pomocy psychologicznej” dla dzieci poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. W spotkaniu wzięli udział także Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu – nadkom. Tomasz Florek oraz mł. insp. Adam Bukański oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego – podinsp. Albert Kogut. Pluszowe tygrysy trafią do radiowozów w powiecie nowosądeckim, które zajmują się obsługą zdarzeń drogowych, a następnie do dzieci uczestniczących w tych zdarzeniach.

„Tygrys Ratownik” ma kilka zadań. Po pierwsze, ma złagodzić uraz psychiczny u malucha, który jest ofiarą lub świadkiem zdarzenia drogowego. Ma również pomóc nawiązać służbom ratowniczym kontakt z dzieckiem. Mamy nadzieję, że wręczenie dzieciom przez policjantów maskotki, pomoże odwrócić ich uwagę od zaistniałej sytuacji na drodze.


Tygrysek Twój Ratownik (LINK)


DZIEŃ DZIECKA STARY SĄCZ!
W dniu 08.06.2019r. w Starym Sączu
z okazji Dnia Dziecka odbył się festyn, w którym uczestniczyliśmy. Stoisko fundacji cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych.

Biegnij z nami po uśmiech!!!
To VI Międzynarodowy Bieg Charytatywny Run 4 a Smile zorganizowany przez WSB – NLU w dniu 1 czerwca 2019r. Celem było zebranie funduszy na leczenie i rehabilitację 3,5-letniego Dawida Cebuli
Byliśmy tam!

Festyn charytatywny – po

LINK DO ZBIÓRKI
 

Festyn charytatywny
       Festyn ten, organizowany jest przez młodzież Elitarnego Liceum Ogólnokształcącego przy wsparciu Fundacji Bezpiecznie do Celu (ELO) oraz WSB – NLU i ma na celu zebranie środków na budowę domu przystosowanego dla chorych na rdzeniowy zanik mięśni sióstr Kamili i Julii Tubek. Obie dziewczyny poruszają się na wózkach inwalidzkich. Julia jest uczennicą naszej Szkoły, a Kamila to ubiegłoroczna absolwentka ELO.
       W trakcie festynu przewidziane są koncerty oraz inne atrakcje, w tym licytacja wycieczki dla dwóch osób do Lwowa, którą przekazało nam biuro turystyczne Hitsport Travel z Nowego Sącza ul. Zygmuntowska 15/2. Serdecznie dziękujemy.

 

Policyjny tygrysek przyniesie ukojenie najmłodszym

Zdarzenia drogowe, zarówno kolizje jak również wypadki, należą do jednych z najbardziej traumatycznych przeżyć, zwłaszcza dla dzieci, które także bywają ich ofiarami. Aby w takich chwilach zmniejszyć strach wśród najmłodszych, sądeccy policjanci mają do dyspozycji pluszowych pomocników.

W ubiegły wtorek (24 lipca) w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu, prezes Fundacji „Bezpiecznie Do Celu” – Jarosław Mleczko przekazał na ręce Komendanta Miejskiego Policji – insp. Jarosława Tokarczyka „maskotki pierwszej pomocy psychologicznej”.

Pluszowe tygrysy trafią do dzieci, które niejednokrotnie towarzyszą dorosłym podczas zdarzeń drogowych. Najmłodsi często nie rozumieją sytuacji, dlatego przeżywają trudne chwile. Pluszak wręczony przez policjanta ma odwrócić uwagę dziecka od przykrego zdarzenia, którego stało się udziałem.


„Tygrys Ratownik” ma zatem kilka zadań. 
Po pierwsze, ma dodać otuchy i złagodzić uraz psychiczny u malucha, który jest ofiarą lub świadkiem zdarzenia drogowego. Ma również pomóc nawiązać służbom ratowniczym kontakt z dzieckiem. Ponadto, część maskotek trafi do tzw. niebieskiego pokoju, czyli przyjaznego pokoju przesłuchań. Tam „Tygrys Ratownik” ma zmniejszyć stres związany z rozpytaniem.

Sądeccy policjanci serdecznie dziękują Fundacji „Bezpiecznie Do Celu” za otrzymane maskotki i mają nadzieję, że wręczone przez funkcjonariuszy pluszaki pomogą odwrócić uwagę dzieci od zaistniałej sytuacji na drodze.

 

DZIEŃ DZIECKA
Stary Sącz 10.06.2018r.

 

V Międzynarodowy Bieg Charytatywny Run 4 a Smile 02.06.2018r. – byliśmy tam!

Prelekcja w Kadczy!
W dniu 14.05.2018r. byliśmy w Szkole Podstawowej w Kadczy z prelekcją dotyczącą zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Bezpieczna Zima w Dwóch Dolinach!
22 stycznia 2018 r. odbyła się pierwsza odsłona drugiej edycji
Bezpiecznej Zimy w Dwóch Dolinach. Jak w poprzedniej tak i w tej edycji
aktywnie uczestniczyliśmy.

Nadal przypominamy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, zwłaszcza teraz kiedy zmierzch zapada tak szybko. NIE ZAPOMNIJCIE O ODBLASKACH – MOGĄ URATOWAĆ ŻYCIE !

Nadrabiamy zaległości czyli wspomnienia naszych działań, które prowadziliśmy w okresie letnim.

 

KOLEJNY CYKL SZKOLEŃ “OD PIESZEGO DO KIERUJĄCEGO”
Jak co roku przypominamy gimnazjalistom o zasadach bezpieczeństwa na drogach jak i w internecie (cyberprzemoc).
Do tej pory odwiedziliśmy szkoły w Krużlowej Wyżnej Koniuszowej, Łabowej, Łososinie Dolnej, Tęgoborzy, Iwkowej, Ptaszkowej, Łącku, Białej Niżnej, Rytrze, Barcicach, Kamionce, Starym Sączu, Chełmcu, Świniarsku, ZSPG nr 1, 2

CYBERPRZEMOC – ZARYS PROBLEMU
W dniu 28 marca 2017r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej przeprowadziliśmy prelekcję pn. Cyberprzemoc – zarys problemu. Jest to kolejny cykl szkoleń skierowanych do rodziców i pedagogów realizowany przez naszą fundację.

I Turniej Piłki Siatkowej w Elitarnym Liceum Ogólnokształcącym o Puchar Prezesa Fundacji Bezpiecznie do Celu
10 marca 2017 r. w Elitarnym Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu odbył się I Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Prezesa Fundacji Bezpiecznie do Celu. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie gimnazjum z powiatu nowosądeckiego i miasta Nowy Sącz.
Wszystkich zawodników i opiekunów przywitał Dyrektor Szkoły – Mariusz Tokarczyk i Prezes Fundacji – Jarosław Mleczko.
Partnerami turnieju byli Sądeczanin, Piwniczanka i WSB – NLU. Wydarzenie uświetnił występ taneczny uczennic z ELO. Po wielogodzinnych zmaganiach, pełnych emocji i walki o każdą piłkę, wyłoniono najlepsze zespoły, które zostały nagrodzone okazałymi pucharami, dyplomami i upominkami sponsorowanymi przez Fundację Bezpiecznie do Celu oraz Piwniczankę. Poziom turnieju był bardzo wyrównany,
a umiejętności młodych siatkarzy bardzo wysokie.

 PODZIĘKOWANIE

 “Bezpieczna zima w Dwóch Dolinach” – part II
ALE JAZDA
czyli “Bezpieczna zima w Dwóch Dolinach” – part II (18.02.2017r.)

“Bezpieczna zima w Dwóch Dolinach” – PART I
ALE SIĘ DZIAŁO CZYLI
“Bezpieczna zima w Dwóch Dolinach” – PART I

Miejsce akcji : stok Stonoga – Dwie Doliny Wierchomla
Kiedy: 11 lutego 2017 r., godzina 11-15.00
Po co: aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie poruszać się po stoku, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zachować się w trakcie zagrożenia. Wiedzę i umiejętności zaprezentowali ratownicy GOPR. Ponadto można było sprawdzić wpływ alkoholu na organizm ludzki w kontekście jazdy na nartach. Odbył się też testowy przejazd na nartach w alkogoglach, który został wykonany przez instruktora narciarstwa. O zasadach bezpieczeństwa na stoku można było dowiedzieć się też miłych Policjantek z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Były konkursy z nagrodami i świetna zabawa!

DRUGA ODSŁONA 18 lutego 2017r., godz. 11.00-15.00

Prelekcja “Bezpieczna droga do szkoły” w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowym Sączu.

 

 Festyn Rodzinny w Zespole Szkół Podstawowo Gimnazjalnych nr 1 w Nowym Sączu przy ul. 29 Listopada.

SZKOLENIA TRWAJĄ – FOTORELACJA BARCICE

KOLEJNE SPOTKANIA Z CYKLU “OD PIESZEGO DO KIERUJĄCEGO” Tym razem byliśmy w Gimnazjum w Nawojowej.

KOLEJNE SPOTKANIA Z CYKLU “OD PIESZEGO DO KIERUJĄCEGO”
W dniu 22.04.2016 r. w Zespole Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych nr 1 i 2 w Nowym Sączu oraz Gimnazjum w Kamienicy przeprowadziliśmy pogadanki przypominające podstawowe zasady ruchu drogowego, które mają wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Na zakończenie zaprezentowaliśmy młodzieży alkogogle. W sumie w zajęciach uczestniczyło ponad 100 uczniów tych szkół.

11 marca 2016 r. byliśmy w Zespole Szkół w Świniarsku, Chełmcu i Biczycach Górnych – w sumie pogadanka dot. bezpieczeństwa na drodze dotarła do ponad 100 gimnazjalistów.


Kolejne zajęcia przeprowadziliśmy dnia 19.02.2016r. w Gimnazjum w Mogilnie oraz Podolu. I w tych szkołach zaprezentowaliśmy alkogogle.

OD PIESZEGO DO KIERUJĄCEGO 16.02.2016 r. – SPOTKANIE W PUBLICZNYM GIMNAZJUM W ŁABOWEJ

ZAJĘCIA W DZIECIĘCYM UNIWERSYTECIE I WIEKU WSB – NLU (13.02.2016 r.)

KOLEJNE SPOTKANIE W CYKLU ZAGROŻENIA MŁODZIEŻY – ŚRODKI ODURZAJĄCE
W dniu 14.01.2016 r. przeprowadziliśmy prelekcję dla rodziców i grona pedagogicznego z Gimnazjum w Kamionce Wielkiej.

Kamionka dwie – drugie klasy Gimnazjum po 20 osób

DRUGA EDYCJA PROGRAMU “OD PIESZEGO DO KIERUJĄCEGO” RUSZYŁA
W dniu 12.01.2016r. w ramach drugiej edycji naszego programu “Od pieszego do kierującego” przeprowadziliśmy prelekcję w Gimnazjum w Kamionce Wielkiej. Zajęcia wzbogacone zostały ćwiczeniami z wykorzystaniem  “alkogogli”, czyli jak widzi kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu. W zajęciach udział wzięło prawie 80 uczniów tej szkoły.

 

FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH – MAŁOPOLSKA LOKALNIE
DZIĘKI WNIOSKOWI DO KONKURSU GRANTOWEGO W RAMACH PROJEKTU „FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH – MAŁOPOLSKA LOKALNIE” edycja 2015 pn. „SPRZĘT KOMPUTEROWY WSPARCIEM NASZYCH DZIAŁAŃ” zakupiliśmy na rzecz Fundacji BDC sprzęt komputerowy i urządzenia peryferyjne. Nowy sprzęt pozwoli na wsparcie naszych prelekcji, szkoleń oraz działalności statutowej, nowoczesnym sprzętem komputerowy.Elitarni licealiści integrowali się w Kasinie Małej

 

LINK

 

Licealiści z wizytą w biurze poselskim Andrzeja Romanka

 

LINK

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO – KRÓTKA FOTORELACJA

 

WSPÓLNIE Z WAMI (UCZNIAMI) ZACZYNAMY TWORZYĆ HISTORIĘ ELO

 

PODZIĘKOWANIA DLA FUNDACJI ZA PRZEPROWADZONE ZAJĘCIA

 

KOLEJNA REKLAMA FUNDACJI!
Dzięki uprzejmości sympatyków Fundacji BDC w Nowy Sącz przy ul. Strzeleckiej powstała kolejna reklama.
Zarząd Fundacji – dziękuje właścicielowi budynku oraz Panu Józefowi Janik za przyczynienie się do powstania tej reklamy.

 

SPRZĘT KOMPUTEROWY WSPARCIEM NASZYCH DZIAŁAŃ


Złożony przez nas WNIOSEK DO KONKURSU GRANTOWEGO W RAMACH PROJEKTU „FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH – MAŁOPOLSKA LOKALNIE” edycja 2015 pn. „SPRZĘT KOMPUTEROWY WSPARCIEM NASZYCH DZIAŁAŃ” uzyskał pozytywną akceptację.
Jednym słowem dostaniemy dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego na potrzeby Fundacji BDC.

OPERATOREM DLA NASZEGO PROJEKTU „SPRZĘT KOMPUTEROWY WSPARCIEM NASZYCH DZIAŁAŃ” ZOSTAŁA FUNDACJA SZTUKI PRZYGODY I PRZYJEMNOŚCI „ARTS”

BEZPIECZNE PORUSZANIE SIĘ PO DROGACH
PRELEKCJA DOT. BEZPIECZNEGO PORUSZANIA SIĘ PO DROGACH DLA NAJMŁODSZYCH UCZESTNIKÓW Pikniku Rodzinnego połączonego z Dniem Dziecka 28.06.2015 r. w Łazach Biegonickich gm. Stary Sącz

REALIZUJEMY PROGRAM “TYGRYSEK RATOWNIK”
18 czerwca w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu, prezes Fundacji „Bezpiecznie do Celu” Jarosław Mleczko przekazał  na ręce Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego – podinsp. Alberta Koguta maskotki „Tygryska Ratownika”.
W maskotki te będą wyposażone wszystkie radiowozy zajmujące się obsługą zdarzeń drogowych na terenie powiatu nowosądeckiego. Jest to przytulanka, która w świadomości dziecka kojarzy się z domowym ciepłem i bliskością rodziców, którzy niosą ze sobą bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo, które zostało przerwane zdarzeniem drogowym, w którym ono uczestniczy. Przed „Tygryskami Ratownikami” wiele zadań. Jednym z nich jest odwrócenie uwagi, a przez to złagodzenie urazu psychicznego, dziecka poszkodowanego lub będącego świadkiem tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego.
W tych dramatycznych  chwilach będą natychmiastowym wsparciem psychologicznym udzielonym dziecku tuż po zdarzeniu, przyczyniając się do emocjonalnego przetrwania. Pomogą też nawiązać służbom ratowniczym kontakt małym i bezbronnym uczestnikiem ruchu drogowego. Jest to swego rodzaju „apteczka pierwszej psychologicznej pomocy”.


 

LINK

W dniu 02 czerwca 2015 r. przeprowadziliśmy kolejne dwa spotkania z cyklu “Od pieszego do kierującego”. Tym razem byliśmy w Gimnazjum w Muszynie oraz Łomnicy Zdroju. W zajęciach uczestniczyło około 100 osób.

 

W dniu 30.05.2015 r. na zaproszenie Zarządu Osiedla Północ oraz Zarządu Osiedla Zachód uczestniczyliśmy w “Dniu Dziecka”, który odbył się na ulicy Źródlanej w Starym Sączu pt „Bezpieczne wakacje”. Dla maluchów przygotowaliśmy interaktywną prezentację multimedialną dotyczącą bezpiecznego poruszania się po drogach. Na końcu rozdaliśmy drobne upominki (maskotki, odblaski fundacji).

W połowie maja 2015 r. na zaproszenie Pani Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych w  Podegrodziu, przed wywiadówką, przeprowadziliśmy szkolenie dla rodziców oraz grona pedagogicznego pt.”WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA MŁODZIEŻY – NARKOTYKI“. W trakcie prezentacji multimedialnej szczególnie zwróciliśmy uwagę na wygląd, zażywanie oraz tzw. gadżety biorącego. Omówiliśmy też odpowiedzialność karną i społeczną jaka ciąży na posiadaczu, jego rodzicach oraz nauczycielach.

 
 

W poprzednim tygodniu przeprowadziliśmy dwa szkolenia w ramach realizowanego projektu “Od pieszego do kierującego”. Tym razem byliśmy w Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu przy ul. Nadbrzeżnej oraz w Jazowsku. W sumie w zajęciach uczestniczyło około 150 uczniów tych szkół.

27 marca przeprowadziliśmy kolejne szkolenia “Od pieszego do kierującego”. W tym dniu byliśmy w Zespole Szkół w Podegrodziu i Piątkowej. W sumie w zajęciach udział wzięło ok. 100 uczniów tych szkół.

 

W dniu 18 marca br. ELO prezentowało się na Targach Szkół ponadgimnazjalnych, które odbyły się w hali sportowej przy ul. Nadbrzeżnej w Nowym Sączu.

Od 1 lipca nastąpiła zmiana przepisów artykułu 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym dotycząca osoby niepełnosprawnej i przewożącego taką osobę.                                                                                                                Więcej szczegółów w pliku TUTAJ

W dniach 11,12 i 13 marca br. przeprowadziliśmy kolejny cykl szkoleń pt. “Od pieszego do kierującego” dla uczniów szkół gimnazjalnych. Zajęcia dotyczące bezpieczeństwa na drodze rozpoczęliśmy od Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Gen. B. Komorowskiego w Nowym Sączu. Były one przeznaczone dla uczniów klasy IIIb, którzy  wcześniej nie mogli brać w nich udziału.

 

 Następna prelekcja odbyła się w Gimnazjum w Rytrze. Uczestniczyło w niej ok. 50 gimnazjalistów.

 

Dzień zakończyliśmy prelekcją dla ok. 80 uczniów Gimnazjum w Piwnicznej.

 W dniu 12 marca br. przeprowadziliśmy szkolenie dla uczniów Zespołu Szkól w Biczycach Dolnych oraz  Barcicach. W zajęciach udział wzięło ok. 100 uczniów tych szkół.

 

13 marca br. dla ok. 100 uczniów Zespołu Szkół w Łososinie Dolnej przeprowadziliśmy kolejne prelekcje. W zajęciach pomagały wolontariuszki, którym dziękujemy.

Dzień zakończyliśmy  szkoleniem dla 50 uczniów Zespołu Szkół w Wielogłowach.

 

oraz ok. 100 uczniów Zespołu Szkół w Tęgoborzy. Dziękujemy dyrektorom i pedagogom za miłe przyjęcie.

W dniu 04.03.2015r. przeprowadziliśmy kolejny cykl szkoleń dotyczący bezpieczeństwa na drogach. Rozpoczęliśmy od Zespołu Szkół w Nawojowej, gdzie w zajęciach uczestniczyło ok. 150 osób.

następnie bezpiecznie przemieściliśmy się do Zespołu Szkół w Łabowej, gdzie odbył się wykład dla ok. 100 uczniów.

Dzień zakończyliśmy prelekcją dla 50 uczniów Zespołu Szkół w Kamionce Wielkiej. Jak zawsze na końcu zajęć rozdaliśmy opaski odblaskowe.

Miniony tydzień upłynął nam pod znakiem szkoleń. Nie zabrakło w nim ok. 60 uczniów Zespołu Szkół w Przysietnicy.

 

Tym razem na zaproszenie Radnego Miasta i Gminy Stary Sącz p. Florka oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Moszczenicy przeprowadziliśmy zajęcia z bezpiecznego poruszania się po drogach  dla uczniów tej szkoły. Wzięło w nich udział ponad 60 uczniów. Rozdaliśmy opaski odblaskowe zwiększające bezpieczeństwo na drogach.

 

Z tymi samymi zajęciami byliśmy też w Gimnazjum w Gołkowicach Dolnych. Tam przeszkoliliśmy oraz jak zwykle wręczyliśmy opaski odblaskowe dla około 90 uczniów.

 

 W ubiegłym tygodniu przeprowadziliśmy kolejny cykl szkoleń dla młodzieży gimnazjalnej pt. “Od pieszego do kierującego”. Tym razem odwiedziliśmy Gimnazjum w Starym Sączu, gdzie przekazaliśmy najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. W zajęciach udział wzięło oko.120 uczniów tego gimnazjum.

 

 W dniu 26 stycznia br. przeprowadziliśmy prelekcję dla uczniów Gimnazjum nr 9 w Zespole Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych nr 1 przy ul. 29 Listopada. Dotyczyła ona zagadnień bezpiecznego poruszania się po drogach, prawach i obowiązkach pieszego oraz uzyskania pierwszych uprawnień do kierowania. Ponadto przekazaliśmy młodzieży wiedzę dotyczącą “hierarchii” obowiązującej w ruchu drogowym (policjant, sygnały świetlne i przepisy). W zajęciach uczestniczyło ponad stu uczniów tej szkoły.

 
 

W dniu 15.11.2014r. realizując działanie publiczne odbyliśmy ostatnie
spotkanie w ramach w/w projektu. Tym razem odbyło się ono w Gimnazjum
nr 2 w Nowym Sączu przy ul. Szkolnej. Prelekcja zgromadziła prawie 90
słuchaczy – uczniów tej szkoły.
Podsumowanie projektu w kolejnych postach.

 

 

W bieżącym tygodniu prezentowaliśmy zagadnienia dot. bezpiecznego poruszania się po drogach w 5 – u szkołach. W dniu 04.11.2014r. odwiedziliśmy  Gimnazjum w Jelnej, Gródku  i Podolu Górowa, gdzie wysłuchało nas prawie 150 uczniów. Z kolei dzień później byliśmy w Gimnazjum w Stróżach i Krużlowej. W sumie podzieliliśmy się własnym doświadczeniem z ponad 250 uczestnikami tych spotkań.

Jak zwykle rozdaliśmy opaski odblaskowe, które mamy nadzieję zwiększą bezpieczeństwo młodzieży poruszającej się po drodze.

Stróże:

Krużlowa Wyżna:

Jelna, Gródek, Podole Górowa:

 

Tym razem w ciągu ostatnich dwóch dni, z prelekcją nt. Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, w tym FIO –Małopolska, Fundacji ARTS i Bezpiecznie Do Celu oraz zagadnień z przepisów ruchu drogowego, dotarliśmy do Gimnazjum nr 6 w Nowym Sączu przy ul. Piramowicza oraz w Świniarsku, Chełmcu i Trzetrzewinie. W sumie w spotkaniu udział wzięło prawie 250 uczniów. Po napisaniu pre – testów nadchodzi czas na pytania. Z reguły młodzi słuchacze pytają nas o życiowe sprawy z jakimi spotkali się na drodze (np. jak mają się zachować na skrzyżowaniu, kiedy ruchem kieruje policjant).

 

…kolejni uczniowie brali udział w naszych prelekcjach. Tym razem odwiedziliśmy Gimnazja w Siołkowej, Kąclowej i Florynce udzielając cennych rad dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla ponad 200 uczestników tego ruchu.

Siołkowa:

 

Kąclowa:

 

 Florynka:

 

W dniu 24.10.2014r. odwiedziliśmy kolejne szkoły, w których przeprowadziliśmy pogadanki. Są one kontynuacją programu „Od pieszego – do kierującego …”. Tym razem byliśmy w Gimnazjum w Siedlcach, Lipnicy Wielkiej i Mogilnie. W zajęciach wzięło udział ponad 150 słuchaczy tych szkół. Jak już wspominaliśmy program przebiega według schematu. Jego kolejną częścią po naszej prezentacji jest kolejny test (post – test). Są to te same pytania co w pre – teście (początek zajęć).  Na jego wypełnienie słuchacze mają ok. 10 – 15 min (12 pytań).

Siedlce:

Lipnica Wielka:

 

Mogilno:

 
 

Wczoraj (22.10.2014r.) zaprezentowaliśmy się w trzech gimnazjach znajdujących się na obszarze Gminy Grybów.
I tak w Ptaszkowej wysłuchało prelekcji prawie 90 uczniów. W Białej Niżnej było ich prawie 100, natomiast w Grybowie 80.
W sumie dotarliśmy do ponad 250 młodych ludzi, którzy już dziś są uczestnikami ruchu drogowego.
Tak jak wszędzie i w tych szkołach prezentacje odbyły się według
przyjętego schematu. Po wstępnym teście prezentujemy młodzieży wiedzę z
zakresu tzw. trzeciego sektora, w tym Funduszu Inicjatyw Obywatelskich –
Małopolska Lokalnie, Fundacji ARTS oraz BDC.
Kolejny pakiet wiedzy o realizowanym programie w dalszej części.
ZAPRASZAMY

Biała Niżna:

 


Grybów:

 

 Ptaszkowa:

 Tym razem w ramach realizowanego projektu odwiedziliśmy Prywatne Gimnazjum w Starym Sączu (21.10.2014r.), gdzie w naszych  zajęciach uczestniczyło ponad 60 uczniów tej szkoły. Na początku zajęć młodzież rozwiązuje prosty test dotyczący znajomości zagadnień dot. Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Fundacji ARTS i BDC oraz przepisów prawa o ruchu drogowym.

Dzisiaj tj. 20.10.2014r.  ruszyliśmy z realizacją Projektu “OD PIESZEGO DO KIERUJĄCEGO” czyli o bezpieczeństwie uczestnictwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym.

Byliśmy w Zespole Szkół nr 3 w Nowym Sączu przy ul. Barbackiego, gdzie przedstawiliśmy problematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla ponad 120 uczniów tej szkoły.

Na zdjęciach uczniowie rozwiązują pre – test (test wstępny przed naszymi wykładami) dotyczący obecnej wiedzy na stawiane pytania dotyczące Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Fundacji ARTS oraz Bezpiecznie Do Celu jak i zagadnień z zakresu ruchu drogowego.

 

W dniu 19.09.2014 r. Fundacja BDC podpisała umowę o realizację zadania publicznego w ramach programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie” pod tytułem „Od pieszego do zmotoryzowanego”, czyli o bezpieczeństwie uczestnictwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Zgodnie z umową operatorem realizacji w/w zadania publicznego w jest Fundacją Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS.

 

Głównym założeniem projektu jest edukacja z zakresu bezpieczeństwa w część pieszych i rowerowych uczestników ruchu drogowego, która od 13 roku życia uzyskuje możliwość nabycia uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi. Projekt ten wpisuje się w szeroko rozumiany cel Fundacji BDC – działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa, a w szczególności cele określone § 9 ust. 2, 5, 6 i 8 statutu fundacji, mówiące m.in. o:

  • poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym;

  • edukacji i reedukacji uczestników ruchu drogowego i innych zagrożonych osób;

  • wspieraniu działań w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego;

  • prowadzeniu wszechstronnej działalności w zakresie rozwoju dzieci i młodzieży o charakterze edukacyjnym

ruchu drogowym skierowana do dzieci i młodzieży, stanowiącą znaczną

Zgodnie z § 10 pkt 6 i 7 statutu, FBDC realizuje te cele poprzez wspieranie edukacji komunikacyjnej oraz prowadzenie spotkań dyskusyjnych.
Projekt stanowi odpowiedź na aktualną sytuację panującą na polskich drogach, którą wyraża ilość kolizji, wypadków oraz liczba rannych i ofiar śmiertelnych. Pod tym względem Polska znajduje się na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, o czym informuje Eurostat oraz Komenda Główna Policji. Wpływ na taki stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym mają głównie 4 czynniki:

  • ciągły wzrost pojazdów (dane GUS, SAMAR),

  • wciąż niedostosowana infrastruktura drogowa (np. brak obwodnic wielu

  • miast i rosnące natężenie ruchu pojazdów w miastach – GDDKiA),

  • nieprzestrzeganie elementarnych zasad przez samych kierujących i innych uczestników ruchu, w tym pieszych.

    •  

O ile ciężko dokonać odwrócenia trendu zakupu pojazdów czy szybkiego stworzenia sytemu drogowego, o tyle znacznie łatwiej przystąpić do działań edukacyjnych skierowanych do uczestników ruchu drogowego, celem poprawy poziomu jego bezpieczeństwa, dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad w ruchu drogowym oraz uświadomieniu negatywnych następstw ich nieprzestrzegania. Pozwala to na budowanie poczucia bezpieczeństwa na polskich drogach, która stanowi jeden z ważniejszych czynników decydujących o poziomie życia, bowiem każdy korzystający z jakiegokolwiek środka lokomocji lub poruszając się pieszo, staje się mimowolnie uczestnikiem ruchu drogowego. Zatem ogromna potrzeba poprawy poziomu bezpieczeństwa na drogach leży w interesie wszystkich osób. Niezwykle istotną rolę spośród wszystkich uczestników ruchu, odgrywają osoby w wieku gimnazjalnym i licealnym, bowiem od 13 do 18 roku życia nabywają oni prawa do uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi (skutery, quady, motocykle i samochody osobowe). Jest to istotny aspekt prawny warunkujący aktualny stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ponieważ osoby do 25 roku życia określane są mianem osób stwarzających potencjalnie największe niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, co znajduje swoje odzwierciedlenie w systemie ubezpieczeń komunikacyjnych (wyższe ubezpieczenia OC/AC dla młodych kierowców), w systemie prawnym (mniejszy margines tolerancji – punktów karnych dla krótkich stażem kierowców) oraz w statystykach prowadzonych przez KGP. Taka ocena wiąże się również z opisywanymi w psychologii psychospołecznymi uwarunkowaniami rozwoju człowieka, który w wieku 13-22 lat jest skłonny do podejmowania wysokiego ryzyka przy ograniczonej zdolności do oceny konsekwencji swoich działań, a także wykazuje duże potrzeby poznawcze. Problemy te potęgowane są dodatkowo przez społeczne przyzwolenie na kierowanie pojazdami (np. quady, traktory) przez nieuprawnione osoby nieletnie oraz spożywanie alkoholu i stosowanie narkotyków przez młodzież. Stąd niezbędnym jest podjęcie edukacyjnych działań skierowanych do osób w wieku gimnazjalnym i licealnym, które zaspokoją ich potrzeby poznawcze, ograniczą skłonność do podejmowania wysoce ryzykownych zachowań na drodze oraz wykształcą w nich odpowiedzialną postawę, co przyczyni się do wzrostu ogólnego poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach.

W dniu 18 grudnia przeprowadziliśmy prelekcję dla ok. 300 uczestników Uniwersytetu III Wieku. Zajęcia odbyły się w MCK Sokół w Nowym Sączu i dotyczyły bezpiecznego poruszania się po drogach nie tylko pieszych ale też i kierujących. Rozdaliśmy opaski odblaskowe oraz rozbudziliśmy dyskusję dotyczącą omawianych tematów.

 

W dniu 18.11.2014r. na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół w Chełmcu przed wywiadówką przeprowadziliśmy szkolenie dla rodziców oraz grona pedagogicznego pt. “WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA MŁODZIEŻY – NARKOTYKI”. W trakcie prezentacji multimedialnej szczególnie zwróciliśmy uwagę na wygląd, zażywanie oraz tzw. gadżety biorącego. Omówiliśmy też odpowiedzialność karną i społeczną jaka ciąży na posiadaczu, jego rodzicach oraz nauczycielach.

Pod koniec stycznia 2015 roku na stronach Naszego Miasta NS ukazał się artykuł o nas.

Link do artykułu: TUTAJ

 

Elitarne liceum w niegdyś elitarnej uczelni? WSB otwiera się na prywatny ogólniak.
Od września przy ulicy Zielonej 27 w budynku Wyższej Szkoły Biznesu – NLU ruszy Elitarne Liceum Ogólnokształcące prowadzone przez Fundację Bezpiecznie do Celu. Prywatna szkoła ponadgimnazjalna ma być gotowa od września, stanowiąc konkurencję m.in. dla Akademickiego Liceum, którego organem prowadzącym jest… WSB-NLU.
Więcej na sadeczanin.info

W ostatnich dniach w internetowym wydaniu Sądeczanina ukazał się artykuł:
Bezpiecznie Do Celu, młoda, prężna fundacja


W poniedziałek, 24.11.2014r. na stronie Sądeczanina ukazał się artykuł  pt. „Chełmiec: Być rodzicem nastolatka nie jest łatwo” dotyczący szkolenia jakie przeprowadziliśmy dla rodziców oraz grona pedagogicznego w Zespole Szkół w Chełmcu. 
Link do artykułu: TUTAJ

Link do artykułu: TUTAJ

Link do artykułu: TUTAJ

 

Kolejny artykuł: KLIKNIJ TUTAJ

 

Media o nas !!!
Działanie Fundacji związane z podniesieniem wiedzy na temat bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym zwłaszcza tzw. niechronionej grupy (pieszy) doczekały się medialnej oprawy. Relacja z prelekcji, która miała miejsce w Gimnazjum w Siedlcach ukazała się w internetowym wydaniu SĄDECZANINA pt. “W Siedlcach bezpiecznie zmierzali do celu”.


Link do strony: TUTAJ